COMUNICAT DE PRESĂ
DISTRUGEREA ABUZIVA A UNEI CLADIRI DE PATRIMONIU ! – STR. GUTENBERG NR. 3
Aducem la cunostinta mass-mediei, autoritatilor si tuturor iubitorilor patrimoniului cultural national desfasurarea unor evenimente deosebit de grave petrecute pe parcursul acestui week-end.
In noaptea de vineri 28 spre sambata 29 mai a.c., pana la orele 02,oo, o echipa de indivizi au distrus cu baroasele si alte unelte dure toate elementele decorative si artistice de pe fatadele cladirii din str. Gutenberg nr. 3, fosta resedinta a printului Gheorghe Cantacuzinio-“Granicerul”.
Mentionam ca, printr-o adresa cu nr. 1396 / 28.05.2010, in care se arata ca imobilul respectiv se afla in procedura de clasare in Lista Monumentelor Istorice, Ministerul Culturii si Patrimoniului National solicita Prefectului Capitalei sa dispuna suspendarea autorizatiei de desfiintare a cladirii si sistarea lucrarilor de demolare. In ziua de vineri 28 mai a.c., presedintele Asociatiei pentru memorie Identitara “Carpatii”, Florin Dobrescu, impreuna cu d-na Doina Vella, vicepresedinte al Asociatiei ProDoMo, au avut o intalnire cu Prefectul Capitalei, dl. Mihai Cristian Atanasoaiei, care a manifestat o solicitudine deosebita in vederea realizarii demersurilor legale necesare salvarii imobilului. In acest sens, Inspectoratul de Stat in Constructii a intreprins sambata 29 mai ora 8,oo, demersurile legale in vederea sistarii oricaror lucrari de demolare a imobilului care are statut protejat conform Legii nr. 422 / 18.07.2001 privind protejarea monumentelor istorice. Citeşte în continuare →
Casa General Gheorghe Cantacuzino
Petitie pentru salvarea Casei General Gheorghe Cantacuzino din Str. Gutenberg nr. 3
Destinatar: Ministerul Culturii si Cultelor – Comisia Nationala a Monumentelor Istorice // Primaria Sectorului 5 // Primaria Capitalei – Primar General Sorin Oprescu // Prefectul Capitalei
Subsemnatii, aducem la cunostinta MINISTERULUI CULTURII SI CULTELOR – COMISIA NATIONALA A MONUMENTELOR ISTORICE // PRIMARIA SECTORULUI 5 // PRIMARIA CAPITALEI – PRIMAR GENERAL SORIN OPRESCU // PREFECTUL CAPITALEI, urmatoarele:
La data de 22.06.2009, primaria Sectorului 5 a emis autorizatia de desfiintare nr. 247, avind ca obiect imobilul situat in str. Gutenberg nr. 3 avind iesire si in Splaiul Indepentei nr. 30.
Asociatia pentru memorie Identitara “Carpatii” a luat cunostinta de existenta acestei autorizatii de desfiintare in 04.01.2010, in urma contactarii firmei Gis Group, care se ocupa cu intermedierea vanzarii imobilului.
La data de 11.01.2010, Asociatia pentru Protectia si Documentarea Monumentelor si Patrimoniului din Romania (PRO_DO_MO), a depus la Directia pentru Cultura, Culte si Patrimoniul Cultural National a Municipiului Bucuresti, cererea cu Nr. 37, de clasare in regim de urgenta pentru imobilul aflat in discutie. Citeşte în continuare →
Comuniştii fac progrese
«Înteţirea represiilor politice faţă de reprezentanţii şi adepţii PCRM, organizate de către actuala guvernare» a fost titlul unei conferinţe de presă ţinute săptămâna aceasta de către reprezentanţii fostului partid de guvernământ.
Am deschis dicţionarul, pe internet. Dacă cauţi explicaţii pentru expresia «represiuni politice», apar imediat expresiile «Gulag», «duşman al poporului», «teroarea roşie», «colectivizare», «poliţia politică», «masacrul de la Katyn», «puterea sovietică», «teritorii anexate», «partidul comunist».
Dacă cauţi «represiuni politice în Moldova», apar şi cifrele, multe cifre. În 1940 în Moldova erau doar vreo 300 de comunişti şi doar 21 dintre ei erau de etnie română. În 1941 aici erau deja circa 9000 de comunişti, jumătate dintre ei fiind aduşi din Rusia şi din alte republici sovietice. Citeşte în continuare →
Elementele morţii ZdG lipsesc
Articol dedicat colegilor mei de breaslă
«Moarte Ziarului de Gardă» — este unul dintre multele mesaje care au fost lăsate în acest an pe forumul ZdG în coada articolelor despre corupţie. Cine lansează aceste ameninţări şi cât de serioase sunt aceste dorinţe ale unor cetăţeni din Moldova?
Văzând că organele de drept s-au autosesizat în repetate rânduri cu privire la forumiştii care îşi declară atitudinea ostilă faţă de unii exponenţi ai puterii, am depus şi noi o solicitare la poliţie. Iată şi răspunsul, oficial, semnat de locotenentul Pulisca, cu copie locotenentului Jizdan: «A fost emisă propunerea de neîncepere a urmăririi penale din lipsa elementelor constitutive ale infracţiunii. Materialul în cauză se află în prezent în procedură la Procuratura Centru mun.Chişinău». Citeşte în continuare →
Persoanele deportate: Victime ale tuturor regimurilor
După aproape două decenii de la proclamarea independenţei R. Moldova, dosarele victimelor represiunilor politice din timpul regimului comunist totalitar continuă să fie secrete. Cei peste 100 de mii de deportaţi care mai sunt în viaţă luptă pentru a-şi restabili averea confiscată ilegal. O bună parte dintre aceştia nici nu au fost reabilitaţi.
«În arhiva Ministerului Afacerilor Interne (MAI) am început să plâng, pentru că m-am văzut acolo pe mine, ştiind că nu sunt vinovată de nimic, dar eram pusă într-un rând cu cei mai straşnici criminali», îşi aminteşte cu lacrimi în ochi Valentina Sturza, preşedinta Asociaţiei deportaţilor din Moldova.
Singurele fotografii erau în dosarul de deportare
După multe insistenţe şi scrisori, abia acum trei ani, Valentina Sturza a reuşit să-şi vadă în arhiva MAI-ului dosarul ei şi al celorlalţi membri ai familiei. «Până atunci, nu am ştiut că tatăl meu a fost condamnat la moarte prin împuşcare, după care i-a fost schimbată sentinţa în 14 ani de închisoare în cel mai straşnic gulag sovietic şi de zece ani de exil», îşi aminteşte cea care în tinereţe era numită copil din familie de duşmani ai poporului, doar pentru faptul că tatăl ei a fost primar şi deputat în Parlamentul României. Citeşte în continuare →
Victimele represiunilor politice nici astăzi nu au acces la propriile dosare
Circa 250 mii de dosare ale victimelor represiunilor politice din perioada sovietică continuă să fie secrete în R. Moldova. Dintre acestea, circa 170 mii se păstrează în depozitul special de la Ministerul Afacerilor Interne (MAI) şi se referă la persoanele care au fost deportate, iar 80 mii sunt depozitate la Serviciul de Informaţii şi Securitate (SIS). Declaraţia a fost făcută de Mihai Taşcă, dr. în drept, secretarul Comisiei pentru studierea regimului comunist totalitar din RM, vineri, 30 aprilie 2010, în cadrul Clubului Jurnaliştilor de Investigaţii. Şedinţa a avut ca temă: „Drepturile deportaţilor la reabilitare şi recuperarea prejudiciilor şi accesul victimelor regimului comunist totalitar la propriile dosare». Citeşte în continuare →
Apărarea naţionalismului nostru!
Distrugerea etniei româneşti este din ce în ce mai vizibilă, trădătorii din elita sistemului de conducere sunt fără frică în planul lor diabolic de a distruge această Naţiune a noastră. Prin distrugerea învăţământului, prin distrugerea locurilor de muncă care trebuie sa fie utile şi ocupate prin concursuri corecte, prin distrugerea oricăror metode de a câştiga în instanţă un proces chiar dacă nu ai cunoştinţe sau rude ce aparţin politicii, se doreşte de fapt distrugerea credinţei că această Naţiune nu mai are nici un viitor, deci nu mai are putere să lupte contra trădătorilor şi a străinilor.
Statul Român duce o luptă fără menajamente cu propria lui Naţiune pe care ar trebui să o apere. Acest Stat Român a dus cam tot timpul, de când s’a format, o luptă de distrugere a Naţiunii Române cu ajutorul căreia s’a format şi există. În timpurile trecute mai existau: Alexandru Ioan Cuza, Ion Brătianu, A.C.Cuza, Nicolae Paulescu, Gheorghe Cantacuzino – Grănicerul, Regele Ferdinand, Corneliu Zelea Codreanu care prin funcţiile pe care le aveau şi mişcările naţionaliste pe care le conduceau puteau să contracareze acţiunile de distrugere a etniei româneşti.
Citeşte în continuare →
“Dragoș, îmi cer scuze…”
Mihai Ghimpu: “Dragoș, îmi cer scuze în numele statului pentru moartea tatălui tău”
“Cei care sunt la putere să-și amintească mereu de 7 aprilie și de ceea ce se poate întâmpla daca nu stau cu picioarele pe pământ”, a declarat Mihai Ghimpu, urându-i lui Valeriu Boboc să-i fie țărâna ușoară.
Dragoș Boboc, fiul lui Valeriu Boboc, este cel în fața căruia președintele interimar, Mihai Ghimpu, și-a cerut scuze în numele statului pentru faptul că din cauza organelor statului tatăl său a murit. Declarațiile au fost lansate astăzi, 7 aprilie, în cadrul evenimentului religios, organizat în Piața Marii Adunări Naționale, pe locul unde Boboc a fost omorât. Citeşte în continuare →
Eroul Valeriu Boboc decorat…
Ghimpu l-a decorat post-mortem pe Valeriu Boboc cu Ordinul Republicii
Valeriu Boboc a fost decorat post-mortem cu Ordinul Republicii, cea mai înaltă distincție în stat. Ordinul a fost semnat de către președintele interimar Mihai Ghimpu.
Amintim că Valeriu Boboc, un tânăr de 23 de ani, a decedat, potrivit experţilor internaţionali, în urma loviturilor în seara protestelor din 7 aprilie. Familia consideră că tânărul a murit după ce a fost bătut cu cruzime de către poliţie, deoarece corpul era plin de vânătăi.
Versiunea iniţială a poliţiei a fost că tânărul s-ar fi intoxicat cu fum în timpul acţiunii de protest din 7 aprilie. Ulterior, o expertiză internaţională a demonstrat că Valeriu Boboc a decedat în urma loviturilor.
UNIMEDIA precizează că la protestele din 7 aprilie au participat în jur de 30 mii de tineri, care şi-au manifestat dezacordul cu victoria comuniştilor şi falsificarea alegerilor.







