October 06, 2011
De: Garda
Categoria: Restituiri literare

Poetul Iulian Vesper
(Revista Fundaţiilor Regale, Anul X, Nr.1. Ianuarie 1943)
Dintre poetii bucovineni afirmati de la 1930 încoace, d. Iulian Vesper este cel mai adunat în el însusi, mai îngrijit în expresie si mai rezervat în tonalitati. Poeziile cuprinse în acest volum aduc o surprinzatoare siguranta formala, un cult al echilibrelor si al claritatii clasice, care impun de la început un poet pe deplin format si stapân pe uneltele sale. Judecând dupa poezia Regele Seutho, cea mai lunga si mai frumoasa din volum, aceste calitati de expresie sintetica si lineara, fara înflorituri zadarnice si lipsite de impuritatile imagiste atât de generale în poezia bucovineana tânara, par anume orânduite pentru a se împlini în balada, nu o balada de epic pur, dar nici una de tot lirica, ci un fel de amestec fericit, caracteristic pentru poezia d-lui Iulian Vesper. Mijloacele clasice de expresie merg în aceasta balada pâna la o asemanare directa cu poezia epica antica, atât de simpla si atât de esentiala în limpezimea ei. Iata, bunaoara, aceasta strofa, al carei suport este o comparatie specific clasica, luata parca din Iliada sau Eneida: Citeşte în continuare →
Comentează (1)
October 02, 2011
De: Garda
Categoria: Presa interbelică, PRESA LEGIONARĂ

Revista "Infrăţirea Românească", Cluj, Nr. 20, 1927
Nu sunt comentarii →
October 02, 2011
De: Garda
Categoria: Presa interbelică, PRESA LEGIONARĂ

Horia Sima, revista “Infratirea Romaneasca”, Cluj, 1930
Nu sunt comentarii →
October 01, 2011
De: Garda
Categoria: Presa interbelică

Să visăm neîncetat la gloria zilelor de mâine...
Nu sunt comentarii →
September 30, 2011
De: Garda
Categoria: MĂRTURII, Românii înstrăinaţi

Cadavrul unei victime deshumate de autorităţile române în vara lui 1942 din ograda fostului sediu al NKVD/ Cartea "Basarabia dezrobită", 1942
La Chişinău, Tiraspol, Soroca sau Cahul, „eliberatorii” roşii au executat mii de moldoveni, pe care i-au aruncat în gropi comune, turnând var peste cadavre.
Pentru a se menţine la putere, regimul comunist din URSS a folosit toată „experienţa” acumulată de omenire de manipulare, falsificare, intimidare etc. Când măsurile „paşnice” nu aveau efect, sovieticii rezolvau simplu problema: oamenii incomozi regimului erau lichidaţi, cu un glonte în cap.
Din 25 octombrie 1917 (puciul militar bolşevic) organele de represiune ale regimului comunist sovietic au acumulat „experienţă”, aşa încât, către apogeul Marii Terori din 1937-1938, NKVD-ul avea un bogat arsenal de metode de execuţii. Pedeapsa capitală era dictată nu de instanţe, ci de OGPU (Direcţia Politică Unificată de Stat), NKVD, Troika specială, Consfătuirea specială, Tribunalele militare, alte organe de represiune sovietice. Odată cu „eliberarea” din 28 iunie 1940, practica asasinatelor în masă a revenit în Basarabia, fiind aplicată şi după 23 august 1944. Citeşte în continuare →
Nu sunt comentarii →
September 24, 2011
De: Garda
Categoria: MĂRTURII

Mortii erau secreţi...
In fiecare an, la 14 Septembrie, de “Ziua Crucii” sau “Inălţării Sfintei Cruci”, supravieţuitori din închisorile comuniste cum şi reprezentanţi ai tinerelor generaţii, se întâlnesc la Aiud să cinstească memoria celor pieriţi în infernul temniţelor de tristă memorie din vremea urgiei bolşevice. Vin să se închine şi să se roage pentru sufletele celor ucişi fără milă, celor aruncaţi în gropi comune, aşa cum sunt şi sutele de martiri dela “Râpa Robilor” din marginea Aiudului.
Au trecut mai bine de 20 de ani dela dispariţia “oficială” a comunismului, iar mulţi dintre noi încă mai încercăm să ne distanţăm de trecutul odios al timpurilor de atunci. Incercăm! Cu sufletul gâtuit de emoţii, încercăm să depunem mărturie şi generaţiilor mai tinere. Pentru ca să nu se mai repete, parcă pentru a se repara greşeala abominabilă, crima ajunsă în toate formele şi hidoşenia ei să troneze mintea oamenilor, ca un alzeimer maladiv.
Ne-au înjosit şi ne-am înjosit pe noi înşine ca neam, atunci când unii dintre semeni, zeloşi şi slugarnici, au bătut palma cu opresorii împotriva compatrioţilor lor, “trădarea” şi “aservirea” căpătând înţelesul formulat plastic de… “colaborare”. Ne este ruşine de tot ce s’a putut întâmpla atunci, cu atâtea laşităţi si trădări. Citeşte în continuare →
Comentează (1)
September 17, 2011
De: Garda
Categoria: Presa interbelică, PRESA LEGIONARĂ

Biserica din Bilca, Bucovina
Experienta individualã, oricît de bogatã ar fi, trebue complectatã si corectatã prin experienta altora. Experienta politicã individualã, chiar din cauza cã e întîmplãtoare (politica nu se poate face în laborator), împinge la generalizãri premature si gresite, iar de aci rezultã apoi programe politice utopice, formule de actiune cari, chiar dacã reusesc sã agite pentru un timp opinia publicã, nu pot aduce nici un folos pozitiv.
Se întelege cã oamenii politici practici nu pot astepta rezolvarea teoreticã exactã a tuturor problemelor, cum nici nu putem cere dela ei ca sã le deslege mai întîi în teorie. Citeşte în continuare →
Nu sunt comentarii →
September 11, 2011
De: Garda
Categoria: MĂRTURII

Coperta volumului 1
(capitol din lucrarea “Intoarcerea din Infern” de Ion Cârja, vol. I, Ed. “Dacia”, Madrid 1969)
Intre încercãrile pe care unii intelectuali din tarã cu preocupãri politice le-au fãcut pentru demarcarea fazelor parcurse de partidul comunist si felul cum si-a jucat rolul înrobitor al Neamului Românesc, a fost si cea expusã mai jos, care, din motive lesne de înteles, va fi doar ea singurã prezentatã, pentru simplul motiv cã apartine celui care scrie aceste pagini, dar nici într’un caz cã aceastã încercare ar fi si cea mai realã.
Dupã semnarea Armistitiului din Septembrie 1944, partidul politic din România care progresa in mod evident si reusea pe zi ce trece sã atragã atentia cetãtenilor, era partidul comunist. Sprijinit de mamutul rus, lucrând sub consiliul direct al Moscovei, prin miile de experti cari erau afiliati pe lângã toate unitãtile economice, industriale sau administrative mai importante, precum si cu sprijinul acelor satrapi cari au functionat ca reprezentanti ai comisiilor de armistitiu prin toate orasele tãrii, membri partidului comunist, dispuneau de toate bogãtiile tãrii, neavând decât o singurã grije învrãjbirea, coruperea, amenintarea cu deportarea si înclinarea steagului în final în fata atotputerniciei lor. Citeşte în continuare →
Nu sunt comentarii →
August 28, 2011
De: Garda
Categoria: MĂRTURII, Românii înstrăinaţi

Deputat în Sfatul Ţării
Maxim Leancă – Memorii
Sunt unul dintre nepoţii lui Costache Leancă, deputat în Sfatul Ţării, care a votat Unirea cu patria-mamă, în 1918. Arestat de bolşevici, după 1944, şi judecat pe zece ani, ca duşman al poporului, a murit de foame şi de sete în lagărul morţii Suho-Bezvodnaia, din regiunea Gorki. Tatăl meu a fost văr cu unchiul Costea.
După invazia bolşevică, golanii şi derbedeii au devenit cei mai de seamă comunişti ai satului. În toamna anului 1945 ei l-au pârât pe tatăl meu agenţilor NKVD, că-i frate drept cu unchiul Costea. A fost arestat şi condamnat la zece ani, cu confiscarea întreagă a averii, ca duşman al poporului, lăsându-ne pe noi, mama, eu şi două surori, complet goi, căci au luat totul din casă, tocmai în Vinerea Paştilor, 19 aprilie 1946. Tatăl meu a stat la închisoare 8 ani, şi s-a stins din viaţă într-o zi de miercuri, 26 septembrie 1953, în etate de 55 de ani, căci mizeria din gulagul bolşevic i-a tocit sănătatea. Citeşte în continuare →
Nu sunt comentarii →
August 21, 2011
De: Garda
Categoria: PAGINI DIN EXIL, VERSURI

Troiţă
Din vol. Poeme fara Tară – Acolo şezum şi plânsem, Ed. Carpaţii, Madrid 1954
Adună-ţi sufletul, camarade
Copiii mei, copiii mei,
Când mergeţi seara la culcare,
Şi candelele’n tremurare
Vă ning pe creştete văpaia,
Rugaţi-vă şi pentru cei
Care-au căzut la Turtucaia.
(G. Tutoveanu)
Când exilul devine apăsător cenuşiu
Gândiţi-vă la morţii fără cruce, fără sicriu.
Şi când îşi înfige cuţitul în voi nostalgia,
Gândiţi-vă la cei care-au căzut în Rusia.
Citeşte în continuare →
Nu sunt comentarii →