December 17, 2011
De: Garda
Categoria: De Crăciun, VERSURI

MOŞ CRĂCIUN
Ai sosit cu-atâtea lucruri
de tot felul,
Moş Crăciun,
să ne vezi,
şi să ne bucuri,
vrăjitor bogat şi bun!…
Fost-ai însă, dragă frate,
cu ochi calzi
şi barba blândă,
pe la casele uitate
de prin Ţara cea flămândă ?
Câte nopţi n’am stat de pază
să te văd
pornind din cer
şi-aruncând
din sac o rază
pe cortina cea de fier!…
Citeşte în continuare →
Nu sunt comentarii →
December 17, 2011
De: Garda
Categoria: De Crăciun, VERSURI

"Lung e drumul, / traista grea..."
Pornit-ai pribeag
la drum,
mult iubite
Moş Crăciun.
Coborâşi din vârf
de nea,
lung e drumul,
traista grea…
dar mai greu
e dorul meu,
dor de neam…
dor de Rarău…
Hei,
dincolo de cortină,
a murit
orice lumină…
a murit
orice dreptate
şi speranţa ‘n
libertate !
Citeşte în continuare →
Nu sunt comentarii →
December 15, 2011
De: Garda
Categoria: De Crăciun

Mos Crăciun
Legenda moşului ne spune că Maica Domnului şi Dreptul Iosif căutau adăpost pentru a putea naşte Fecioara Maria.
Fecioara Maria a bătut la poarta lui Moş Ajun, dar acesta nu i-a putut primi deoarece era foarte sărac, însă i-a îndrumat spre poarta fratelui său Moş Crăciun, care era mai bogat.
- Unele legende susţin că Moş Craciun şi-ar fi trimis soţia (Crăciuneasa) să o moşească pe Fecioara Maria şi după naşterea Domnului, Moş Crăciun L-a aşezat pe Iisus sub un măr şi de bucurie toate merele pe care le luase din măr le-a dăruit tuturor copiilor care treceau prin acel loc
- Sub acest pom a fost îngropat şi Moş Ajun.
Nu sunt comentarii →
December 15, 2011
De: Garda
Categoria: De Crăciun, VERSURI

Colindatori...
Doamne,
Uşor, uşor, să nu te simtă nimeni.
E seară de tăcere, seară ‘n casă…
Din străşini noaptea de Crăciun se lasă,
Şi nu vorbeşte nimeni.
Doar ochii Tăi, cu liniştea ‘n odaie
Aprind lumina candelii de seară,
Şi-adună blând pe tâmple-o primăvară
De vise mici, rotunde şi bălaie.
O sanie de argint lângă fereastră,
A troenit ninsori de clopoţei…
Şi Tu trecându-ţi mâna peste ei
Imbrobodeşte cu geana Ta albastră…
Citeşte în continuare →
Nu sunt comentarii →
December 15, 2011
De: Garda
Categoria: De Crăciun, VERSURI

Maica Domnului cu Pruncul Sfânt
Intr’un târg cu case mici
Cât poiata de furnici,
Unde sunt sapte castele
Care au in cuiburi stele,
Iar in vârf, pe turnu’ nant
Balauri de diamant,
Intr’un târg cu strãzi hai-hui
Umblã Maica Domnului
Si nu-i loc ca sã gãseascã …
Toate portile’s de iascã,
Inghetate,
De-a’ndãrate
Piticii au pus lãcate,
Legând sus privighetori
In pivnite reci de nori.
Nu gãsesti un glas prin spuze,
Doar ferestrele lehuze.
Citeşte în continuare →
Nu sunt comentarii →
December 15, 2011
De: Garda
Categoria: De Crăciun, PRESA LEGIONARĂ

Scrisoare lui Moş Crăciun - Ziarul "Cuvântul"
24 Decembrie 1940
Bucuresti
Prea Stimate Moş Crăciun,
Află că şi eu sunt un sarac şi cuminte copil deci terog din toată inima să treci şi pela mine să-mi aduci ce îti lasă inima.
Iti multumesc foarte mult să ne vedem şi la anul.
Trăiască legiunea şi Căpitanul.
Romalo Leonard
Ion Polizu Nr. 4
Nu sunt comentarii →
December 15, 2011
De: Garda
Categoria: De Crăciun, MUZICĂ

Colindători…
Nu sunt comentarii →
December 11, 2011
De: Garda
Categoria: De Crăciun, VERSURI

"...adă pâine, cât mai multă pâine..."
(o mie nouã sute optzeci şi ceva…)
Moş Crãciune, Moş Crãciune,
Moşul nostru bun şi drag,
te-o lãsa securitatea
sã ne treci al casei prag?
Fii atent, drag Moş Crãciune
când ne spui de Prunc Iisus,
Popa ne-a vorbit de Domnul
şi prin puşcãrii l-au dus.
Am şi eu o rugãminte;
nu îţi cer cãluţ, pãpuşi,
nu îţi cer o jucãrie;
dar când vii din nou, la noi,
bate’ncetişor cãci tata
o sã creadã cã “îl ia”
iar mãmica, sãrãcuţa,
se tot sperie şi ea
Citeşte în continuare →
Nu sunt comentarii →
December 11, 2011
De: Garda
Categoria: De Crăciun, VERSURI
So sind wir nicht am rechten Ort / Und ziehen unseres Weges weiter fort.
Goethe (“Epiphanias-Fest”)
Beau si mãnâncã
regii magi
la casele noastre
de tãrani sãraci
mãnâncã si beau
regii magi
la casele voastre
de boeri bogati.
si beau si mãnâncã
tot ce e din cer
cu tãranii si boerii
ce de-o foame pier
mãnâncã si beau
toate câte cad
cu tãranii si boerii
ce de-o sete ard
de foame si sete
suflete pe oase
pier si se usucã
în palate’n case
foame de arhia
arborelui TOT
sete de vecia
apei SABAOT
cu ochii în grinda
dau si dau în bobi
umbrele colindã
noaptea fãrã ochi |
magilor Mãria Voastrã
la tãrani si la boeri
cer ce e pe masa
cer azi mâine ca ieri
ce-ati mâncat
si ce-ati bãut
cer e nedumicat
cer e neîceput
ce-ati bãut
si ce-ati mâncat
ne-a ‘nsetat
ne-a ‘nfometat
ce-am mâncat
si ce-am bãut
v’a rãsfãtat
si v’a durut
noi cu voi mâncãm
tãrâm din tãrâm
si flãmânzi oftãm
în cei ce rãmân
de asa oftare
mãrile nu dorm
cu Soare-Rãsare
picã de somn
HORIA STAMATU
Revista Scriitorilor Români, Nr. 10,
Munchen 1971 |
Nu sunt comentarii →
December 08, 2011
De: Garda
Categoria: LA ORDINEA ZILEI
Partidul Pentru Patrie, Filiala jud. Arges, 117045 Bascov, str. Serelor 2A
Presedinte, prof. Emanuel Codausi, tel. 0745 969382
Vicepresedinte, ec. Ovidiu Chiru, tel. 0735 851541
________________________________________
Catre: Inspectoratul de Politie Judetean Arges. Domnului Comandant.
________________________________________
Prin prezenta formulam PLANGERE PENALA, impotriva sefului de post si a ajutorului sau din comuna Albota Arges pentru urmatoarele motive:

...CU ACELAŞI ROST MÂRŞAV DE POLIŢIE POLITICĂ...
IN FAPT:
In dupa-amiaza zilei de 06.12.2011 seful de post din comuna Albota /Arges, impreuna cu alt lucrator din aceeasi sectie de politie, s-au prezentat la sediul firmei d-lui Marinita Constantin (simpatizant al Partidului nostru) ce se afla pe raza comunei Babana (politiile celor doua comune fiind comasate) , obligandu-l sa dea jos un banner verde afisat pe domeniu privat, pe care se afla inscriptionat “Legiunea Arhanghelul Mihail” cu simbolul crucii crestine maramuresene.
Citeşte în continuare →
Comentarii (3)